Законопроект «про подвійне громадянство»: що він змінює і чи дійсно можна буде мати два паспорти?

Головна / Новини / Законопроект «про подвійне громадянство»: що він змінює і чи дійсно можна буде мати два паспорти?

В українському парламенті зареєстровано законопроект, який ЗМІ охрестили «Законом про подвійне громадянство», що, забігаючи наперед,  не зовсім вірно. Так, він дійсно дозволяє мати громадянам України паспорт іншої держави, але не вводить поняття «подвійного громадянства».

Про що законопроект

Найперше, що треба знати про законопроект №6368 «Про внесення змін до Закону України “Про громадянство України” щодо підстав і порядку набуття та припинення громадянства України» – в ньому не має формулювань на кшталт «подвійне громадянство» чи «множинне громадянство». Насправді, він утверджує діючу норму закону «Про громадянство України», за якою «якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України».

Нині іноземцю, щоб отримати українське громадянство, треба подати декларацію про відмову від іншого підданства, або декларацію про відсутність громадянства. В законопроекті 6368 передбачена «Декларація про визнання громадянином України», її слід подати, щоб отримати українське громадянство іноземцю. Це документ, яким особа засвідчує, що в разі отримання українського громадянства, на території України і у правових відносинах з Україною особа визнаватиме себе лише громадянином України.

Однак є обмеження: отримати громадянство України без відмови від підданства інших країн можуть лише громадяни тих держав, які не внесені до списку «Країн міграційного ризику» Кабміну. До цього списку входить 70 країн, в тому числі й Російська Федерація.

Проте однієї декларації для отримання громадянства України замало, законопроект передбачає, що отримання громадянство можна за наступними підставами:

1) за народженням;

2) за територіальним походженням;

3) унаслідок прийняття до громадянства. А підставами для прийняття є: а) визнання і дотримання Конституції України та законів України (засвідчується у поданій заяві про прийняття до громадянства України); б) подання іноземцем декларації про визнання громадянином України або зобов’язання припинити іноземне громадянство, або декларації про відмову від іноземного громадянства та визнання себе лише громадянином України, або декларації про відсутність іноземного громадянства; в) безперервне проживання на території України протягом останніх п’яти років.

4) унаслідок поновлення у громадянстві;

5) унаслідок усиновлення;

6) унаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини до закладу охорони здоров’я, закладу освіти або іншого дитячого закладу, дитячого будинку сімейного типу чи прийомної сім’ї;

7) унаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки;

8) у зв’язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини;

9) унаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства;

10) за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

Які передбачені підстави для втрати українського громадянства?

Чинна редакція закону «Про громадянство України» передбачає припинення громадянства України «в наслідок добровільного набуття громадянином України підданства іншої країни». В законопроекті 6368 такої норми немає, натомість є три інші підстави:

  • використання повнолітнім громадянином України, який має громадянство (підданство) іноземної держави, на території України паспортного документа іноземця, наслідком якого є створення загроз національній безпеці, національним інтересам України;
  • набуття особою громадянства України … внаслідок подання неправдивих відомостей, підроблених документів, приховування особою будь-якого суттєвого факту, за наявності якого стосовно особи не могло бути прийнято рішення про прийняття до громадянства, обману, у тому числі невиконання зобов’язання, взятого особою в зобов’язанні припинити іноземне громадянство, в декларації про відмову від іноземного громадянства та визнання себе лише громадянином України;
  • встановлення факту проходження військової служби за контрактом у державі, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом, особами, які на момент проходження військової служби мали (мають) громадянство України.

Коли закон запрацює?

Наразі цей законопроект поданий до парламенту і очікує розгляду у Верховній Раді. Президентом він позначений як «невідкладний», то ж, вочевидь, має бути розглянутим досить скоро.

Крім того, в законі сказано, що він вступає в дію одночасно з набранням чинності Законом України “Про запобігання та протидію загрозам національній безпеці України у сфері громадянства”.

Замовити дзвінок