Розслідування LuxLeaks: вивчено 4 мільйони документів, майже 90% компаній керуються не люксембуржцями

Головна / Новини / Розслідування LuxLeaks: вивчено 4 мільйони документів, майже 90% компаній керуються не люксембуржцями

8 лютого журналісти кількох провідних видань, таких як Le Monde, Le Soir, The Miami Herald Sueddeutsche Zeitung, а також за участі організацій Transparency International і Центру з вивчення корупції та оргзлочинності опублікували розслідування LuxLeaks. Воно присвячене відмиванню грошей і ухиленню від сплати податків через люксембурзькі компанії, автори розслідування працювали над ним близько року. Вони вивчили понад 4 млн документів за період з 1955 по 2020 рік, включаючи корпоративні документи 260 000 компаній.

Як зазначає газета Le Monde, «розслідування підтверджує, що Люксембург, попри те, що стверджує його влада, є справжнім офшорним центром на півдорозі між лондонським Сіті і Британськими Віргінськими островами. Майже 90% його «компаній» контролюються не люксембуржцями».

Крім того, автори розслідування дійшли висновку, що 81% люксембурзьких інвестфондів не вказували, хто є кінцевим власником коштів, які проходили через них. Загалом в Люксембурзі діє понад 15 000 інвестфондів, під керуванням яких знаходяться активи на $4,5 трлн.

В цілому автори розслідування виявили 64 400 кінцевих бенефіціарів власників коштів і компаній. Як заявляє люксембурзька влада, в останні роки відповідно до посилених правил в цьому відношенні майже 90% місцевих компаній внесли в регістри дані про кінцевих власників. Однак, за даними авторів розслідування, насправді ця частка ближче до 50% від усіх компаній.

Історія витоку даних LuxLeaks

30 червня 2016 року колишні співробітники компанії PricewaterhouseCoopers (PwC) Антуан Дельтур та Рафаель Але отримали умовні тюремні строки за передачу конфіденційної інформації журналісту Едуарду Перрену. За версією слідства, колишні співробітники компанії викрали конфіденційні документи після звільнення і передали цю інформацію журналісту. На основі інформації, переданої Перрену, на телеканалі “Франс 2” у 2012 році вийшов фільм-розслідування. Документи також потрапили в розпорядження Міжнародного консорціуму журналістських розслідувань (ICIJ), який у 2014 році опублікував результати власного розслідування, що отримало назву Luxembourg Leaks або скорочено LuxLeaks. Згодом організація опублікувала другу хвилю розслідування, а у 2021 році група журналістів за підтримки міжнародних організацій – третю.

Коментар експерта: Іванна Пилипюк, керуючий партнер компанії ICG

Що показує це масштабне розслідування? Старий світ помер, разом з оффшорами, ухиленням від податків, схемами та приватністю даних. Ласкаво просимо в новий світ BEPS. В ньому навіть сама думка про зменшення суми оподаткування вже недопустима.

Але зміни не настають з помахом чарівної палички. Вони проходять довгий і  болючий шлях ганьби, знецінення старого, цей шлях встелений скандалами та подібними розслідуваннями. Вони мають пройти шлях до усвідомлення нової доктрини – превалювання суті над формою. Неважливо що у тебе дешева Панама чи дорогий Люксембург, якщо твоє прізвище фігурує в скандалах, пов’язаних з мінімізацією та ухиленням від податків.

Чи варто боятись іноземних компаній? Ні. Це як чи варто боятись автомобілів, бо вони можуть змінити твій власний хід історій. Просто треба знати правила і неухильно їх дотримуватись. Виживає той, хто краще адаптується до нових умов. Працюйте з новими компаніями в нових умовах, інакше матимете вигляд кінної брички на сучасному швидкісному автобані.

Замовити дзвінок