Мінімальний глобальний податок для корпорацій буде введений в 2023 році – ОЕСР

Головна / Новини / Мінімальний глобальний податок для корпорацій буде введений в 2023 році – ОЕСР

Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) оголосила, що глобальний мінімальний податок на доходи корпорацій буде введений з 2023 року. Про це йдеться в повідомленні на сайті організації.

Повідомляється, що оподатковувати мінімальною 15-ти відсотковою ставкою великі міжнародні корпорації погодилися 136 країн, на частку яких припадає понад 90% світового ВВП. В ОЕСР очікують, що ця реформа дозволить перерозподілити понад 125 мільярдів доларів прибутку від приблизно 100 найбільших міжнародних компаній світу, які будуть платити податки там, де отримують доходи.

До угоди приєдналися Естонія, Угорщина і Ірландія і тепер її підтримують всі країни ОЕСР і «Великої двадцятки». Однак 4 країни-учасниці BEPS – Кенія, Нігерія, Пакистан і Шрі-Ланка поки його не підтримали.

Що далі?

Двокомпонентне рішення щодо реформування світової податкової системи буде презентовано 13 жовтня у Вашингтоні на саміті міністрів фінансів G20, а потім на саміті лідерів «Великої двадцятки» в кінці місяця в Римі.

Згідно з повідомленням ОЕСР – сама угода буде доступною до підписання вже у 2022 році, а повноцінно вона запрацює з 2023 року.

Про що «Двокомпонентне рішення» ОЕСР?

Компонент 1 передбачає надання можливості «юрисдикції збуту» отримати податки з доходів транснаціональних компаній, чий річний оборот по всьому світу перевищує 20 млрд. євро. Очікується, що через 7 років після вступу в силу нових правил цей поріг буде знижено до 10 млрд.

У документі в загальних рисах описується механізм, за яким країни зможуть обкласти дохід транснаціональних компаній, отриманий на їх території. Згідно із заявою, в майбутній угоді буде введено поняття «зв’язку» компанії з юрисдикцією, який буде виникати при валовому прибутку компанії більше 1 мільйона євро, отриманому на території цієї країни. Однак за умови, що рентабельність компанії в цій країні вище 10%. Цікаво, що для країн, ВВП яких не перевищує 40 мільярдів євро, показник «зв’язку» встановлено на позначці в 250 тисяч євро.

Також відомо, що компанії зможуть переносити збитки на наступні податкові періоди, фінансові показники компаній будуть визначатись на основі звітності про прибутки та збитки (P & L – profit and loss). Крім того, майбутня угода замінить собою цифрові податки, які вже діють в деяких країнах.

Компанії, які працюють в області регульованих фінансових послуг, видобувні компанії і нафтогазові компанії не підпадають під дію нових правил.

Компонент 2 передбачає введення Global anti-Base Erosion Rules (GloBE) і встановити мінімальну ставку податку в розмірі 15% на доходи материнської компанії транснаціональної групи з оборотом понад 750 млн. євро. При цьому правила вимагатимуть додатково оподатковувати доходи дочірніх компаній в низькоподаткових юрисдикціях і не дозволять віднімати від бази оподаткування доходи таких компаній.

Під дію GloBE rules не потраплять компанії міжнародного судноплавства.

Якщо коротко, то компонент 1 – це про механізм розподілу податків між юрисдикціями, де працюють міжнародні компанії, а компонент 2 – це про встановлення мінімального податку в розмірі 15% на доходи материнських компаній.

В ОЕСР підкреслюють, що метою ініціативи не є ліквідувати податкову конкуренцію як явище, але за її допомогою розраховують зробити її більш справедливою і прозорою.

Замовити дзвінок