Компанія на Кіпрі чи резиденство в Дія Сіті? Порівняння двох рішень для IT-компаній

Головна / Новини / Компанія на Кіпрі чи резиденство в Дія Сіті? Порівняння двох рішень для IT-компаній

Останні роки компанія, зареєстрована на Кіпрі, була досить поширеним рішенням для бізнесу. Податкова ставка податку на прибуток – 12,5%, і це один з найнижчих показників в Європі. Крім того, на Кіпрі діє англійське право, яке є зрозумілим для міжнародного бізнесу. А для компаній, які оперують інтелектуальною власністю, доступний податковий режим «IP Box».

Цього року у кіпрських компаній і у місцевого податкового режиму з`явився конкурент в Україні: з 2022 року вступив в силу Закон «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», з яким став доступним новий податковий і правовий режим для IT компаній – ДІЯ СІТІ.

Наш юрист Олена Гарькава порівняла обидва пільгові податкові режими – український Дія СІТІ та кіпрський IP Box, щоб визначити переваги кожного з них.

Ставки податків

Першим пунктом порівняння стануть ставки податків на прибуток, якими можуть користуватись компанії в Україні та на Кіпрі. Почнемо з України: тут податок на прибуток складає 18%, але при реєстрації в Дія Сіті можна стати платником податку на виведений капітал (ПнВК) за ставкою 9%. Компанія сама обирає, який податок вона сплачуватиме.

Здавалося, б вигода очевидна, 9% це менше, аніж 18%, а до того й платити ПнВК треба лише тоді, коли відбувається розподілення дивідендів. Давайте розглянемо на прикладі:

Наприклад, компанія А, що є платником «звичайного» податку на прибуток, з єдиним власником, у звітний період, мала доходів 100 000 грн., а витрат – 90 000 грн. Чистий прибуток склав 10 000. Компанія сплачує 18% корпоративного податку на чистий прибуток, тобто 1800,00 грн. Решту 8200,00 грн. сплачує як дивіденди власнику.

Власник, у свою чергу, є платником ПДФО за ставкою 5% (ст.167.5.2. ПКУ). Таким чином, в кінцевому рахунку він отримає 7790,00 грн.

Уявімо інший приклад: та ж компанія А, яка зареєструвалася платником податку на виведений капітал 9% в рамках режиму ДІЯ СІТІ, заробила той самий чистий прибуток 10 000,00 грн. Податок на прибуток вона не сплачує, а коли вирішить вивести дивіденди сплатить 9%.

Тобто при виведенні дивідендів у сумі 10000,00, компанія утримує 900,00 грн. податку на виведений капітал, а єдиний власник отримує 9100,00 грн.

Якщо дивіденди виводяться раз на 2 роки, ставка ПДФО для власника становитиме 0%, якщо частіше – ті ж самі 5%.

А що на Кіпрі? Там загальна ставка податку на прибуток становить 12,5%. Тобто наша Компанія А, маючи 10000 євро чистого прибутку заплатить 1250 євро корпоративного податку. Оскільки між Україною і Республікою Кіпр є договір про уникнення подвійного оподаткування, єдиний власник (українець) на отримані в якості дивідендів 8750,00 євро, заплатить 0% податку на репатріацію, тобто отримає 8750  євро. Додатково власник сплатить в Україні 9% ПДФО на дивіденди від нерезидента і 1,5% військового збору, тобто отримає 7843,06 євро.

Окрім того, Кіпр пропонує податкові пільги при використанні режиму IP Box, який дозволяє звільнити від оподаткування 80%  кваліфікованого доходу, тим самим знизивши ставку ефективного податку до 2,5%. Тобто отримавши 9750,00 євро в якості дивідендів, власник сплатить 0 євро в якості податку на репатріацію, а також 9% ПДФО на дивіденди від нерезидента і 1,5% військового збору. Фінальна сума, яку отримає власник Компанії А становитиме 8739,41 євро.

Перспектива непогана, але слід пам’ятати, що пільгу можна отримати лише тоді, коли компанія відповідає всім критеріям, а це може спричинити додаткові витрати, у тому числі на збільшення кількості персоналу в кіпрській компанії через необхідність мінімізації аутсорсингу (яким може бути робота з українськими ФОП).

Загальні переваги двох режимів

Окрім ставок податків, обидва режими мають інші переваги. Почнемо з ДІЯ СІТІ, яка може своїм резидентам запропонувати наступне:

  • Альтернативну система найму працівників – укладання ГІГ-контракти замість договорів про надання послуг. Таке нововведення, за задумом творців режиму, дозволить компаніям показувати реальні обороти та платити помірні податки, даючи співробітникам базові соціальні гарантії (аналогічно до найму за КзПП). ГІГ-контракти відображатимуть реальні умови праці, без постійного ризику визнання прихованості трудових відносин;
  • Гарантії захисту інтелектуальної власності Резидента ДІЯ СІТІ;
  • Закріплення в законодавстві України нових понять – компенсації, нерозголошення, неконкуренції;
  • Держава гарантує 25 років беззмінної роботи податкового режиму. Тобто при порушенні гарантій, інвестори матимуть право звернення до міжнародного арбітражу;

На Кіпрі підприємці можуть розраховувати на такі переваги:

  • Активи компанії і банківський рахунок знаходяться в Євросоюзі, а реєстрацію компанії та управління нею можна здійснювати віддалено;
  • Одна з найнижчих ставок корпоративного податку в Європі (та можливість її знизити ще більше при підключенні до спеціального режиму IP Box);
  • Відсутність валютного контролю (але при цьому слід пам’ятати, що така компанія може підпадати під визначення КІК, а отже власник буде зобов’язаний звітувати про неї в Україні). Детальніше про КІК Ви можете дізнатися у нашому матеріалі.
  • Велика кількість договорів про уникнення подвійного оподаткування з іншими країнами;
  • Можливість отримати громадянство ЕС.

Замість висновку.

Режим ДІЯ СІТІ є новим і невивченим, не тільки для користувачів, але й для державних органів. Податкової і судової практики по ньому ще немає. Але вже зараз великі компанії зі сфери IT бізнесу створили нові юридичні особи, які було зареєстровано в якості резидентів ДІЯ СІТІ. Цей режим цікавий для продуктових компаній, стартапів, R&D компаній, які залучають, або планують залучати іноземні і місцеві інвестиції.

Компанія на Кіпрі – це роками напрацьована практика, англійське право і прямий доступ до Європейського ринку.

Обидва рішення мають свої переваги. В залежності від цілей вашої компанії ви можете обрати щось одне, або скористатися перевагами обох варіантів. Проте, кожне рішення індивідуальне і готових рецептів в бізнесі немає і бути не може.

Замовити дзвінок