В Євросоюзі розробляють нову податкову ініціативу – BEFIT: що це таке?

Головна / Новини / В Євросоюзі розробляють нову податкову ініціативу – BEFIT: що це таке?

Європейська комісія має намір запропонувати у 2023 році уніфікований підхід до оподаткування компаній в Євросоюзі. Для цього 18 травня Єврокомісія представила план, що включає різні заходи щодо коригування оподаткування бізнесу в ЄС, що відповідатимуть сучасному світі, де транскордонний бізнес через мережу Інтернет став звичайним явищем, повідомляє агентство Reuters.

Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) повинна у червні узгодити рекомендації, де саме слід оподатковувати великі транснаціональні корпорації, такі як Google, Amazon, Facebook, Apple або Microsoft, і за якою ефективною мінімальною ставкою.

Мета ініціативи – позбавити держави можливості конкурувати один з одним за іноземні інвестиції шляхом зниження податкових ставок і створити спосіб оподатковувати прибутки компаній в тих країнах, де знаходяться їх клієнти, а не там, де компанія відкриває офіс для оптимізації податків.

Єврокомісія хоче використати угоду ОЕСР, щоб запропонувати більш уніфіковані правила оподаткування бізнесу для 27 країн-членів ЄС, в кожній з яких зараз діє власна податкова система.

“Майбутня глобальна угода стане вирішальним кроком у реформі міжнародної системи оподаткування корпорацій”, – йдеться в підготовленому Єврокомісією проекті заяви, з якою ознайомилося агентство Reuters.

Пропозиція буде називатися “Бізнес в Європі: основи оподаткування доходів” або BEFIT: вона буде містити набір правил корпоративного оподаткування для всього ЄС, які дозволить встановити одні і ті ж види податків в усьому блоці і розподіляти прибуток корпорацій для оподаткування за національними ставками між країнами ЄС за певною формулою.

При розробці формули будуть враховуватись кілька ключових факторів, в тому числу питому вагу продажів в певній країні і важливість конкретного ринку, на якому веде свої операції транснаціональна корпорація. Крім того, важливе значення матиме відображення активів, включаючи нематеріальні активи, і кількість працівників компаній в кожній конкретній юрисдикції, щоб забезпечити збалансований розподіл податків на компанії між країнами з різною економічною специфікою.

Комісія вказує, що BEFIT знизить бар’єри для транскордонних інвестицій, зменшить бюрократію і витрати на дотримання нормативних вимог на єдиному ринку ЄС, але буде перешкоджати ухилення від сплати податків і підтримає робочі місця, зростання економік і інвестиції. Крім того, єдині правила допоможуть забезпечити простий і справедливий спосіб розподілу податкових прав між країнами ЄС і надійні і передбачувані надходження корпоративного податку для урядів.

Колишні спроби провалилися

Ініціативи Єврокомісії щодо єдиних правил корпоративного оподаткування ЄС раніше вже зазнавали невдачі.

Оскільки встановлення податкових ставок є прерогативою парламентів, то Комісія в 2011 році запропонувала ЄС уніфікувати НЕ ставки податку, а, по об’єкти, які вони оподатковують, висунувши проект під назвою “Єдина консолідована корпоративна податкова база (CCCTB)”.

Але ця пропозиція ні до чого не призвела, тому що багато урядів заявили, що в такому випадку ЄС отримає можливість впливати на податкову політику держав-членів з тим, щоб згодом впливати і на фактичні податкові ставки.

Брюссель планує найближчим часом ще кілька законодавчих ініціатив у сфері оподаткування підприємств. Наступного року Єврокомісія планує запропонувати законопроект, який зобов’яже великі транснаціональні корпорації публікувати фактичну податкову ставку, за якою вони сплачують податки в ЄС, а до кінця цього року – законопроект проти недобросовісного використання підставних компаній, що засновуються виключно для мінімізації податків.

Крім того, до першого кварталу наступного року Комісія хоче запропонувати закон, який зробив би менш привабливим, з податкової точки зору, фінансування компаній за рахунок позикових коштів, проте який підвищив би привабливість фінансування за рахунок власного капіталу.

Замовити дзвінок